1. Home
  2. Sport

Două jucătoare de tenis din România, în sferturile de finală ale turneului de la Linz

Avem două reprezentante în sferturile de finală ale turneului WTA de la Linz (Austria), după ce Sorana Cîrstea (37 WTA) a învins-o joi seară pe Natalia Vikhlyanţeva (Rusia, 69 WTA), scor 7-6(14), 6-4, obţinând a 400-a victorie a carierei. Două jucătoare de tenis din România, în sferturile de finală ale turneului de la Linz Cealaltă jucătoare din România, calificată în sferturi încă de miercuri, este Mihaela Buzărnescu (105 WTA).Cîrstea (27 de ani) a făcut un meci atipic în optimile de finală ale turneului de la Linz, dotat cu premii în valoare de 250.000 de euro! Deşi s-a impus în minimum de seturi, Sorana a avut nevoie de două ore şi 12 minute pentru a-şi adjudeca victoria.