1. Home
  2. Actualitate

​VIDEO Liverpool a câștigat Supercupa Europei pentru a patra oară: 5-4 la loviturile de departajare vs Chelsea (2-2 după 120 de minute)

Liverpool este noua deținătoare a Supercupei Europei, după ce a învins-o pe rivala Chelsea Londra, scor 5-4 la loviturile de departajare (1-1 după 90 de minute, 2-2 după prelungiri), în urma unui meci intens, cu multe ocazii de poartă. Adrian a apărat al cincilea penalty, cel executat de Abraham, și echipa antrenată de Jurgen Klopp a mai obținut un trofeu la Istanbul, oraș al „cormoranilor”.

Au marcat: Mane ’48 şi ’95 / Giroud ’36, Jorginho ‘101 (p)La loviturile de departajare: Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold, Salah (Liverpool) / Jorginho, Barkley, Mount, Emerson – a ratat Abraham (Chelsea)Vezi aici cele mai importante momente ale Supercupei Europei.Meciul a început tare, iar Liverpool a cerut penalty în minutul 5, când mingea l-a lovit în braț pe Christensen după reluarea spectaculoasă a lui Mane.