1. Home
  2. Internațional

Auto-F1: Valtteri Bottas (Mercedes) – A fost cea mai bună cursă din viaţa mea

Pilotul finlandez Valtteri Bottas (Mercedes), câştigătorul Marelui Premiu al Australiei, prima cursă de Formula 1 din 2019, a declarat că a făcut pe circuitul din Melbourne cea mai bună cursă din viaţa lui, după ce l-a depăşit pe Lewis Hamilton, campionul mondial en titre, la start şi a controlat apoi cu autoritate ostilităţile, relatează EFE.”Startul a fost foarte bun, a fost fără îndoială cea mai bună cursă din viaţa mea şi m-am simţit foarte bine. Am ţinut totul sub control, maşina a fost foarte bună azi, a fost o vreme frumoasă şi m-am bucurat de cursă.

Sunt foarte fericit şi abia aştept următoarea cursă”, a declarat Bottas după ce a obţinut a patra sa victorie în Formula 1.Finlandezul a realizat şi cel mai rapid tur de circuit în cursă şi a obţinut un punct adiţional în clasamentul piloţilor.”La început trebuia să gestionez cursa şi să îmi măresc avansul.