1. Home
  2. Sport

Liverpool a câştigat Supercupa Europei

Liverpool a câştigat Supercupa Europei, după un meci decis la loviturile de pedeapsă, în faţa lui Chelsea. La finalul celor 120 de minute scorul a fost 2-2.

Liverpool a câştigat Supercupa Europei Chelsea a început mai bine meciul şi a marcat după mai multe ocazii importante ratate. Deschiderea de scor s-a produs în minutul 36, când atacantul francez Giroud a fost servit ideal de Pulisic şi a trimis balonul printre picioarele portarului Adrian.

Liverpool a început să preseze mai mult, dar în cele din urmă egalarea a venit la 3 minute de la reluarea părţii secunde, prin Mane, după o pasă a brazilianului Firmino. Acesta avea să fie şi scorul celor 90 de minute, astfel că Supercupa Europei a intrat în prelungiri.

În reprizele adiţioanale, s-a mai marcat de două ori. Echipa lui Jurgen Klopp a punctat prima prin acelaşi Mane, în minutul 95, după o pasă a lui Firmimo.