1. Home
  2. Actualitate

Preliminariile EURO 2020. Cum arată clasamentul din grupa României și ce șanse de calificare mai avem

România este pe locul al treilea în grupă, cu trei meciuri înainte de finalul campaniei de calificare la EURO 2020. Tricolorii sunt la un punct în urma Suediei, care a făcut scor în Malta.

În Norvegia, Spania a ratat victoria în prelungiri, după un penalty primit de gazde. La Oslo, Spania a fost aproape de victoria care să îi aducă matematic calificarea.

La Roja a condus în Norvegia după un gol înscris de Saul imediat după pauză. Norvegienii şi-au salvat speranţele în prelungiri: au egalat din penalty în minutul 92 şi vin la Bucureşti cu şanse de calificare.  În partida de la Oslo, Sergio Ramos a devenit jucătorul cu cele mai multe partide la naţionala Spaniei – 168.

În Malta, Suedia s-a impus la scor şi şi-a păstrat poziţia a doua în clasamentul grupei, la un punct în faţa României. Danielson, Larsson – din două penalty-uri – şi un autogol al maltezilor au adus victoria nordicilor, scor 4-0.