1. Home
  2. Actualitate

VIDEO ATP Buenos Aires: Diego Schwartzman, calificare dramatică în semifinale după ce a salvat patru mingi de meci

Diego Schwartzman (14 ATP), principalul favorit, a obținut calificarea în semifinalele turneului de la Buenos Aires după o partidă maraton de trei ore și 43 de minute cu uruguayanul Pablo Cuevas (48 ATP), în care a salvat patru mingi de meci. Diego Schwartzman a revenit de la 0-1 la seturi, impunându-se cu 5-7, 7-6(11), 7-5.

În tie-break-ul setului al doilea, argentinianul a salvat patru mingi de meci (la 5-6, 8-9, 9-10 și 10-11). În penultimul act, Schwartzman îl va înfrunta pe portughezul Pedro Sousa (145 ATP), care a trecut în sferturi de brazilianul Thiago Monteiro (92 ATP), scor 7-6(5), 6-4.

În cealaltă semifinală se vor afla față în față norvegianul Casper Ruud (45 ATP), cap de serie numărul 8, și argentinianul Juan Ignacio Londero (69 ATP).